„Pogoria” od 25 stycznia przechodzi w PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni Rutynowe prace konserwacyjne. Dzięki nim żaglowiec będzie przygotowany do planowanych rejsów.

We wtorek 25 stycznia „Pogoria” przepłynęła z Mariny Yacht Park, gdzie na co dzień cumuje, do PGZ Stoczni Wojennej na gdyńskim Oksywiu na niezbędne prace konserwacyjne.

– Żaglowce nie są naszymi częstymi gośćmi, mamy jednak doświadczenie w ich remoncie – mówi Alicja Bil, kierownik projektu w PGZ Stoczni Wojennej. – Remontowaliśmy już „Zawiszę Czarnego”, a w zeszłym roku „Iskrę” – siostrę „Pogorii”.

Na „Pogorii”, na której już wcześniej wyremontowano oba agregaty, przeprowadzone zostaną rutynowe prace konserwacyjne. Przede wszystkim oczyszczona i pomalowana podwodna część kadłuba. Wykonane będą także konieczne czynności w siłowni, w tym próby ciśnieniowe zaworów dennych.

Alicja Bil, kierownik projektu w PGZ Stoczni Wojennej.
Fot. Tadeusz Lademann

– Remonty żaglowców nie różnią się wiele od tych prowadzonych na innych jednostkach – tłumaczy Alicja Bil. – Z uwagi jednak na to, że pełnią one funkcję reprezentacyjną, musimy z większą dbałością podejść do prac konserwacyjnych na przykład kadłuba. Remonty przebiegają też w trochę innej atmosferze, ponieważ załoga jest znacznie bardziej zaangażowana i potrafi z pasją opowiadać o swoim żaglowcu. Na „Pogorii” jest podobnie.

„Pogoria” spędzi w PGZ Stocznia Wojenna prawdopodobnie około dwóch tygodni. W marcu żaglowiec wypłynie z Gdyni i skieruje się na Morze Śródziemne.

źródło tekstu Żeglarski.info

autor tekstu Jędrzej Szerle

zdjęcia Tadeusz Lademann