Przez całą swoją historię „Pogoria” nierozerwalnie związana jest z Pomorzem. Zaprojektowana i zbudowana w Gdańsku, z portem macierzystym w Gdyni. Wielokrotnie jej losy splatały się też z Pomorskim Związkiem Żeglarskim.

Od ponad 40 lat na „Pogorii” pływa cała Polska. Również w jej powstanie i prowadzenie zaangażowani byli i są ludzie oraz organizacje z każdego zakątka kraju. W tej układance nie brakowało osób z Pomorza. Z Trójmiasta pochodził Bohdan Sienkiewicz, twórca programu telewizyjnego „Latający Holender” i jeden z inicjatorów powstania żaglowca. Konstruktor „Pogorii” Zygmunt Choreń jest żeglarzem Jacht Klubu Stoczni Gdańskiej, a do Jacht Klubu Marynarki Wojennej „Kotwica” w Gdyni należał pierwszy kapitan jednostki – Piotr Bigaj. W kolejnych latach żeglarze z Pomorza zarówno prowadzili rejsy, jak i w nich uczestniczyli.

„Pogoria” brała udział w wydarzeniach Pomorskiego Związku Żeglarskiego, który dbał o upamiętnianie jej historii i misji wychowania morskiego młodzieży. W 2013 roku w Jastarni, wspólnie z władzami miasta, zorganizował 40-lecie Bractwa Żelaznej Szekli, organizacji dla której „Pogoria” powstała. Do Jastarni przyjechał wtedy także Adam Jasser, założyciel Bractwa.

40-lecie Bractwa Żelaznej Szekli było okazją do spotkania z ojcami „Pogorii”. Od lewej: współtwórca „Latającego Holendra” Bohdan Sienkiewicz, założyciel Bractwa Adam Jasser oraz prezes PoZŻ Bogusław Witkowski i Andrzej Królikowski, prezes Ligi Morskiej i Rzecznej.
Fot. Tadeusz Lademann

PoZŻ zadbał także o odpowiednie upamiętnienie „Latającego Holendra” – legendarnego programu telewizyjnego o tematyce morskiej i żeglarskiej, związanego z Bractwem Żelaznej Szekli i „Pogorią”. W 2013 roku wsparł wydanie książki „Dokąd płynął Latający Holender?”, napisanej przez współtwórcę programu Bohdana Sienkiewicza. Natomiast w 2017 roku pomógł w organizacji zlotu miłośników programu na 50-lecie emisji pierwszego odcinka. Z tej okazji do Gdyni przyjechało ponad 80 osób z całej Polski.

Związek nie zapomniał o 40. urodzinach „Pogorii”. 27 czerwca 2020 roku zorganizował wodowanie książki „Pogoria. Legenda żaglowca”, autorstwa dziennikarza, reportera, fotografa i miłośnika żaglowców Krzysztofa Romańskiego. Na uroczystości zorganizowanej na pirsie nr 1 w Marinie Yacht Park – Dalmor w Gdyni pojawili się m.in. Zygmunt Choreń, najbardziej znany polski konstruktor i autor projektu „Pogorii” oraz Krzysztof Baranowski, jej wieloletni kapitan i twórca „Szkoły pod żaglami”.

Wodowanie książki „Pogoria. Legenda żaglowca”. Od lewej: Bogusław Witkowski, Zygmunt Choreń, Krzysztof Baranowski, Maciej Leśny i Andrzej Szklarski. Fot. Tadeusz Lademann

„Pogoria” brała również udział w imprezach organizowanych przez PoZŻ. W 2020 i 2021 roku popłynęła w Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej, organizowanej w ramach obchodów Święta Morza w Gdyni. Żaglowiec był centralną jednostką wydarzenia, na niej płynął komandor parady Artur Pierzyński. W ubiegłym roku, podczas V edycji imprezy, z pokładu „Pogorii” złożono także wieniec w hołdzie zmarłej tydzień wcześniej Krystynie Chojnowskiej-Liskiewicz, pierwszej kobiecie, która samotnie opłynęła świat.

„Pogoria” podczas V Żeglarskiej Parady Świętojańskiej.
Fot. Tadeusz Lademann

Działacze Pomorskiego Związku Żeglarskiego byli także aktywni w Radzie Armatorskiej żaglowca. Jej przewodniczącym od 2019 roku jest Bogusław Witkowski, prezes PoZŻ i wiceprezes PZŻ, a członkiem Marek Stawiszyński, zastępca przewodniczącego Sądu Koleżeńskiego PoZŻ, komandor YKP Gdynia.

30 października zarząd Polskiego Związku Żeglarskiego zatwierdził wyniki Konkursu na prowadzenie Biura Armatorskiego STS „Pogoria”, który wygrał Pomorski Związek Żeglarski. W ten sposób losy legendarnego żaglowca i jednego z największych żeglarskich stowarzyszeń w Polsce splotły się kolejny raz.

Tekst: Jędrzej Szerle
Zdjęcie: Tadeusz Lademann

Źródło artykułu żeglarskie.info