W dniach 11-18 marca 2023 młodzież z Uniwersyteckiego I Liceum w Chorzowie – Słowak po raz drugi wyruszyła w rejs morski naszym żaglowcem STS Pogoria. Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Damianem Straszakiem organizatorem tej wyprawy.

Jakie były motywacje, żeby zorganizować rejs?

Następstwo pierwszego rejsu Pogorią w maju 2022, który bardzo spodobał się młodzieży. Rejs morski jest uzupełnieniem oferty szkolnej: pływamy po Mazurach, organizujemy obozy językowe w Hiszpanii , Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, wyjazdy naukowe do Szkocji i Walii, wyjazdy geologiczne. W planach mamy także organizację rejsów nie tylko po Polsce ale i do Maroka. Dodatkowo szkoła organizuje wyjazdy sportowo narciarskie w Gorcach, Beskidach i Tatrach oraz we Włoszech. Na swoim koncie mamy również wyprawy do  Indii oraz na wschodnie i zachodnie wybrzeża USA.

Szkoła, która nie podróżuje, nie uczy. Realizuje jedynie podstawę programową. Kompetencje miękkie takie jak: umiejętność pracy w zespole, komunikatywność oraz dobra organizacja pracy to tylko jedne z ważnych elementów wychowania młodzieży szkolnej. Dlatego też, nasze Uniwersyteckie I LO w Chorzowie – Słowak już po raz drugi wyruszył w rejs szkoleniowy na STS Pogoria – Damian Straszak.

Jaka jest charakterystyka grupy, która uczestniczy w rejsie?

Licealiści klas 1,2 i 3 oraz absolwenci Szkoły. Niektórzy posiadają patenty żeglarskie, ale stanowią niewielką grupę wśród uczestników.

Czy podczas rejsu mięliście jakieś szczególne cele do zrealizowana?

Integracja, integracja, integracja uczniów, nauczycieli i absolwentów oraz dobra zabawa. Zdobywanie i rozwijanie kompetencji miękkich.

Jakie były najpiękniejsze widoki podczas rejsu na STS Pogoria i jakie miejsca odwiedziliście?

Portoferraio na wyspie włoskiej Elba oraz Calvi na francuskiej wyspie Korsyka.

Źródło Uniwersyteckie I LO w Chorzowie – Słowak