Regaty The Tall Ship Races STS Pogoria 2024 Foto Julia Groth

Regaty The Tall Ships Races 2024 dla całego zespołu STS Pogorii były wyjątkowym wyzwaniem. Na co dzień jednostka realizuje misję szkoleniową, a udział w regatach to zupełnie inna para kaloszy… Nasza podróż rozpoczęła się jeszcze przed oficjalnym otwarciem wydarzenia, 23 czerwca wypłynęliśmy z pierwszą załoga z Gdyni. Całe wydarzenie trwało do 4 sierpnia, obejmując trzy wyścigi oraz dwa etapy Cruise-in-Company, co sprawiło, że każdy dzień był pełen wyzwań i nowych doświadczeń. Trasa regat prowadziła przez porty w Litwie, Finlandii, Estonii, na Wyspach Alandzkich i w Polsce, oferując załodze nie tylko wyjątkowe widoki, ale i różnorodne warunki żeglarskie.

Regaty The Tall Ship Races Szczecin STS Pogoria 2024 Foto Julia Groth

Specyfika regat wymagała nie tylko doskonałej techniki żeglarskiej, ale i błyskawicznego podejmowania decyzji oraz precyzyjnej współpracy całej załogi. Rywalizacja z innymi jednostkami, stawiała przed nami wyzwania, które znacząco różniły się od codziennej działalności edukacyjnej. Czasami liczyły się ułamki sekund, a każdy manewr musiał być perfekcyjnie wykonany, by zyskać przewagę na trasie. Dla naszej załogi, przyzwyczajonej do pracy w trybie szkoleniowym, gdzie priorytetem jest nauka i doskonalenie umiejętności, regaty były okazją do zastosowania zdobytej wiedzy w zupełnie nowych warunkach.

Regaty The Tall Ship Races Szczecin STS Pogoria 2024 Foto Julia Groth

Podczas ponad dwóch miesięcy żeglugi, STS Pogoria doświadczyła chyba każdych możliwych warunków pogodowych. Były dni, kiedy wiatr wiał z prędkością przekraczającą 40 węzłów, wypełniając żagle do granic możliwości i zmuszając załogę do pełnej koncentracji i współpracy. Zdarzały się jednak również momenty, gdy morze przypominało lustro, a żegluga w takich warunkach wymagała cierpliwości i precyzyjnego nawigowania. Nie zabrakło także wody „z góry”, ale i dni, kiedy słońce prażyło z nieba, podnosząc temperaturę do 40 stopni. Te zmienne warunki były nie tylko wyzwaniem, ale i lekcją pokory wobec natury, a także okazją do nauki adaptacji i zgrania w zespole, niezależnie od tego, co napotkała na swojej drodze Pogoria.

Regaty The Tall Ship Races Szczecin STS Pogoria 2024 Foto Julia Groth

Przez pokład „przeszło” ponad 160 uczestników, zdecydowana większość młodzieży w wieku od 15 do 28 roku życia. Każdy z nich o różnych poziomach doświadczenia, z pełnym zaangażowaniem realizował zadania wyznaczone przez liderów, co sprzyjało nie tylko rozwoju umiejętności żeglarskich, ale także budowaniu trwałych więzi międzyludzkich.

Na każdym odcinku regat STS Pogoria prowadzona była przez doświadczonych Kapitanów, którzy swoją wiedzą i umiejętnościami wspierali załogę. Z Gdyni do Kłajpedy Pogorię prowadził kpt. Przemysław Ziarko, od Kłajpedy, przez Helsinki i Tallinn, aż do Turku, stery przejął kpt. Wojciech Wilk, którego doświadczenie pozwoliło na bezpieczne pokonanie trudnych morskich odcinków. Ostatnie dwa etapy, z Turku do Mariehamn i dalej do Szczecina, poprowadził kpt. Artur Pierzyński, który ze stoickim spokojem przeprowadził załogę przez niezwykły odcinek Cruise-in-Company i zaciekłą walkę pomiędzy dwoma siostrzanymi jednostkami STS Pogorią i ORP Iskrą na ostatnim odcinku TTSR.

Niezależnie na którym etapie byliśmy, na każdym Kapitanowie powtarzali, że najlepsza w tym wszystkim jest załoga i ich zaangażowanie, duch zespołu, kreatywność i determinacja. Dzięki tym cechom załogom udało się wygrać konkurencje które odbywały się na brzegu, nagrodę dla Najlepszej Załogi podczas Parady w Tallinnie, czy nagrodę Last but Not Least.

Niezwykle ważną rolę odegrali również Oficerowie i Załoga Stała, dbając o bezpieczeństwo i prawidłowy przebieg rejsów, dzieląc się swoją wiedzą i pasją do żeglarstwa. To dzięki nim Pogoria była nie tylko statkiem, ale prawdziwym domem na morzu.

Regaty The Tall Ship Races Szczecin STS Pogoria 2024 Foto Julia Groth

Regaty, takie jak The Tall Ships Races 2024, stanowiły platformę do promowania kultury żeglarskiej, ucząc pokory wobec natury oraz współpracy i dążenia do wspólnych celów na każdym etapie rejsu. Żeglarstwo to bowiem więcej niż sport – to szkoła życia, która dostarcza niezapomnianych i wartościowych lekcji, ucząc odpowiedzialności, samodyscypliny, podejmowania decyzji oraz radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Uczestnicy zdobywali cenne doświadczenie, które wpłynie na ich przyszłe życie, a także mieli szansę na rozwój osobisty i nawiązywanie kontaktów z ludźmi z różnych krajów, co wspiera międzynarodową przyjaźń i zrozumienie – bezcenne wartości w dzisiejszym świecie.

Regaty The Tall Ship Races Szczecin STS Pogoria 2024 Foto Julia Groth

Tego wszystkiego nie udałoby się osiągnąć bez wsparcia naszych niezawodnych partnerów. Ich wkład w zarówno w nasze przygotowania i udział w regatach, jak i codzienna współpraca stanowi kluczowy element rozwoju i nowych możliwości dla jednostki. Dziękujemy serdecznie Wszystkim, którzy wspierali nas na każdym etapie tej niesamowitej podróży.

Regaty The Tall Ship Races Szczecin STS Pogoria 2024 Foto Julia Groth

Zdobyte podczas tegorocznych regat doświadczenia są dla nas cenną lekcją, która posłuży jako solidny fundament dla przyszłych wyzwań. Analizujemy wszystkie wnioski i chwile spędzone na pokładzie, aby jeszcze lepiej przygotować się do kolejnej edycji The Tall Ships Races. Teraz czas na rejsy, które doprowadzą żaglowiec na akwen Morza Śródziemnego i powrót do misji szkoleniowej. Do zobaczenia na pokładzie!

Regaty The Tall Ship Races Szczecin STS Pogoria 2024 Foto Julia Groth

Autor i zdjęcia Julia Groth