STS „Pogoria” przekroczył półmetek sezonu. Pomorski Związek Żeglarski informuje co żaglowiec ma w planach na resztę sezonu i co go czeka w przyszłym roku.

STS „Pogoria”, której PoZŻ jest armatorem od października 2021 r. to bez wątpienia jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich żaglowców. Od początku tego roku odbył już 27 rejsów po Morzu Śródziemnym, przed nami kolejne 20 do końca sezonu, a to dopiero początek bogatej i pełnej wyzwań przygody dla załogi STS „Pogoria”!

Głównym założeniem rejsów STS „Pogoria” jest przede wszystkim szkolenie młodzieży. To niezwykle ważne, aby przekazywać młodym ludziom pasję do żeglarstwa. Od lat staramy się wpajać u młodych adeptów żeglarstwa odpowiedzialność, współpracę oraz umiejętności niezbędne na morzu.

Jednocześnie cieszymy się, że otworzyliśmy się na szkolenia dla dorosłych i rejsy z wolnym naborem. Dzięki temu jeszcze większa liczba osób ma szansę spróbować swoich sił na morzu i zanurzyć się w fascynującym świecie żeglarstwa.

Obecnie PoZŻ pracuje nad nowym projektem, którym jest Akademia Żeglarska STS „Pogoria”. Chcemy tworzyć rejsy szkoleniowe dla przyszłych oficerów, kapitanów, mechaników, bosmanów oraz dla wszystkich, którzy marzą o rozpoczęciu przygody z żeglarstwem morskim jako członkowie załogi stałej. Pierwszy rejs projektu planowany jest na 18-25 listopada b.r. i ma na celu wyszkolić przyszłych oficerów STS „Pogorii”.

Rok 2024 również przyniesie wyjątkowe i doniosłe wydarzenia. Jesteśmy niezmiernie dumni, że w czerwcu tego roku, żaglowiec powróci na Zatokę Gdańską, gdzie będzie cumować w renomowanej Marinie Yacht Park w Gdyni, będącej naszym partnerem.

Nie sposób pominąć jeszcze jednej, szczególnej okoliczności powrotu na rodzinne wody. W 2024 r. Polski Związek Żeglarski świętuje stulecie istnienia, a STS „Pogoria”, jako dumny reprezentant polskiego żeglarstwa, nie pozostanie na uboczu tych wyjątkowych obchodów. Kolejnym, lipcowym etapem będzie udział w Tall Ship Races, prestiżowej międzynarodowej imprezie żaglowców.

Wszystkie te projekty i wydarzenia stanowią wyraz naszej misji w propagowaniu żeglarstwa oraz kultywowania dziedzictwa morskiego Polski. STS „Pogoria” to nie tylko żaglowiec, ale symbol pasji, determinacji i jedności załogi, którzy wraz z zaangażowaniem wprowadzają w życie te ambitne cele.

Jeśli marzysz o żeglarskiej przygodzie, to czekamy na Ciebie na naszych rejsach. W morzu wiedzy, morskich praktyk i niezapomnianych chwil – STS „Pogoria” to jednostka, który zmienia życie swoich uczestników.

Tekst: Pomorski Związek Żeglarski
Zdjęcie: Pomorski Związek Żeglarski