Pogoria ramię w ramię z innymi pięknymi żaglowcami, dołączyła do przygotowań do niezwykle ważnego wydarzenia I Grand Velieri. Pogoria otrzymała zaproszenie do uczestniczenia w pełnym programie tego eventu, jednak z uwagi na zaplanowane rejsy, wzięła udział jedynie w paradzie, która inauguruję start imprezy.

I Grand Velieri to 11 żaglowców, które 26. Czerwca o godzinie 11:00, wyruszyły z doków Marina Genova w kierunku Walencji. Wspaniałe łodzie są bohaterami Szlaku Iacobus Maris, upamiętniającego tradycję jakobińską przeniesienia ciała apostoła Jakuba z Jaffy, głównego portu Palestyny w średniowieczu, do Santiago de Compostela.

Imponujące żaglowce przemierzają Morze Śródziemne z pięcioma przystankami w trzech krajach (Włochy, Hiszpania i Portugalia): Genua, Walencja, Sewilla, Porto i wreszcie Vigo, sunąc po morzu z pełnymi żaglami, tym samym symbolizując znak przesłanie pokoju i współpracy wśród narodów.

Królowe mórz, które biorą udział w wydarzeniu to:

Szkuner Palinuro, używany przez włoską marynarkę wojenną do szkolenia kadetów (69 metrów, zwodowany w 1934), rumuński bryg Mircea (82 metry, zwodowany w 1938), hiszpański trójmasztowy szkuner Pascual Flores (35 metrów, zwodowany). 1917), początkowo przeznaczony do eksportu owoców, soli i różnych towarów w portach Morza Śródziemnego i Afryki, a dziś poświęcony promocji turystycznej i kulturalnej Torrevieja oraz upowszechnianiu historii tego typu łodzi w związku do przewozu soli. Flotę uzupełnia hiszpański szkuner Atyla (31 metrów, zwodowany w 1984) zbudowany w latach 80. według tradycyjnych technik (stolarstwo wzdłuż rzeki) z projektem inspirowanym XVIII-wiecznymi statkami oraz hiszpańskie łodzie wyścigowe VO70-E1 (21,50 metra). , wprowadzony na rynek w 2005 r.) wraz z jednostką Galaxie.

Od czwartku 23 do 25 czerwca 2022 r. żaglowce, były zacumowane w stylu angielskim, gdzie można było je fotografować i zwiedzać za darmo, w celu przybliżenia zwiedzającym odkrycia tych historycznych łodzi poprzez promowanie współpracy między różnymi krajów i narodowości, ze szczególnym uwzględnieniem zaangażowania młodzieży i uniwersytetów.

Więcej informacji na stronie www.visitgenoa.it

Autor zdjęć Anna Kocur