Od lewej: starszy mechanik Dariusz Kamiński, mechanik Michał Stasikowski i kucharz Sylwester Małachowski.

Za każdym udanym rejsem na „Pogorii” stoi sztab ludzi – kapitan i oficerowie, załoga stała oraz ekipa Biura Armatorskiego. Poznajcie pogoriowy zespół!

27 grudnia 2021 roku Pomorski Związek Żeglarski oficjalnie został armatorem legendarnego żaglowca „Pogoria”. Wkrótce po przejęciu jednostka przeszła gruntowne prace konserwacyjne i remontowe, a 20 marca wyruszyła z Gdyni w pierwszy rejs. Obecnie „Pogoria” pływa po Morzu Śródziemnym, zgodnie ze swoją misją szkoląc żeglarzy. W tym roku przez jej pokład przejdzie blisko 1900 osób, w większości młodzież.

Eksploatacja żaglowca i organizacja pływania dla kilkudziesięciu grup nie jest jednak łatwym zadaniem. O to, by każdy rejs „Pogorii” był bezpieczny i satysfakcjonujący dla żeglarzy, dba sztab ludzi. Poznajcie ich.

Władze Pomorskiego Związku Żeglarskiego

Armatorem „Pogorii” jest Pomorski Związek Żeglarski. Jego działalnością, w tym opieką nad żaglowcem, kieruje dziewięcioosobowy zarząd. Na czele Związku stoi Bogusław Witkowski – od 2012 roku prezes PoZŻ, a od 2014 roku wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego. W zarządzie bezpośrednio za eksploatację żaglowca odpowiada zaś Jarosław Kukliński, wiceprezes PoZŻ ds. armatorskich i skarbnik, komandor Yacht Klubu Stal Gdynia i doświadczony kapitan jachtowy.

Biuro Armatorskie

Dyrektorem Biura Armatorskiego, które zajmuje się eksploatacją żaglowca i organizacją rejsów, jest Anna Kocur. Na pokładzie „Pogorii” znalazła się pierwszy raz w 2008 roku. Zorganizowała ponad 100 rejsów na „Pogorii” i przeszło 80 na „Gedanii”. Wcześniej odpowiadała też za logistykę, dzięki czemu żaglowiec jest chętnie przyjmowany w śródziemnomorskich portach.

Specjalistą ds. logistyki i zaopatrzenia w Biurze Armatorskim jest Joanna Omelańczuk. Od 2017 roku związana z Fundacją Aktywnie i Zdrowo, zajmowała się m.in. aktywizacją sportową dzieci i młodzieży.

Bieżące informacje o żaglowcu znaleźć można na stronie internetowej i koncie na Facebooku. „Pogorię” wspierają także pracownicy Biura Prasowego PoZŻ i portalu informacyjnego Żeglarski.info.

Anna Kocur i Joanna Omelańczuk w siedzibie Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Fot. Tadeusz Lademann
Od lewej: Anna Kocur i Joanna Omelańczuk w siedzibie Pomorskiego Związku Żeglarskiego.
Fot. Tadeusz Lademann

Kapitanowie

Krzysztof Baranowski – legendarny polski żeglarz. Jeden z ojców „Pogorii”, twórca Szkoły pod Żaglami i wieloletni kapitan.

Zdzisław Kuźmiński – żegluje od lat 70., a na „Pogorii” pływa od 1985 roku. Uczestniczył m.in. w rejsach Kanadyjskiej Szkoły pod Żaglami.

Wiktor Leszczyński – związany z „Pogorią” od 1990 roku, pływał też m.in. na „Fryderyku Chopinie” i „Generale Zaruskim”.

Wiktor Leszczyński jest jednym z kapitanów „Pogorii”. Fot. Patrycja Biegun
Wiktor Leszczyński jest jednym z kapitanów „Pogorii”.
Fot. Patrycja Biegun

Maciej Leśny – były wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego oraz doświadczony kapitan związany od lat z „Pogorią”.

Artur Pierzyński – związany z „Pogorią” od 2002 roku, wcześniej pływał m.in. na ORP „Iskra”, na której opłynął przylądek Horn. Komandor Jacht Klubu Marynarki Wojennej „Kotwica”.

Andrzej Potulski – kapitan „Pogorii” z kilkunastoletnim stażem.

Andrzej Szklarski – instruktor i organizator szkoleń żeglarskich oraz kierownik Ośrodka Żeglarstwa i Sportów Wodnych Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Wojciech Wilk – kapitan jachtowy i motorowodny, dowódca „Śmiałego”, „Kapitana Głowackiego” i „Pogorii”. Prowadził rejsy m.in. Stowarzyszenia Edukacja pod Żaglami oraz Chrześcijańskiej Szkoły pod Żaglami.

Andrzej Ziajko – zawodowy żeglarz, instruktor, a od kilkunastu lat kapitan „Pogorii”.

Przemysław Ziarko – kapitan „Pogorii” od kilku lat, dowodził nią m.in. w regatach The Tall Ships Races.

Katarzyna Domańska – wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego i prezes Kujawsko-Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Pływa obecnie na „Pogorii” jako druga kapitan, a od przyszłego sezonu samodzielnie obejmie stery żaglowca.

Załoga stała

Dariusz Kamiński – mechanik, wcześniej przez kilkanaście lat związany z „Zawiszą Czarnym”.

Dariusz Kamiński, starszy mechanik na żaglowcu. Fot. Patrycja Biegun
Dariusz Kamiński, starszy mechanik na żaglowcu.
Fot. Patrycja Biegun

Michał Stasikowski – mechanik, wcześniej związany z „Zawiszą Czarnym” jako załogant, a od 2018 roku jako mechanik.

Benedykt Bela – bosman. Żeglarstwo uprawia od pięciu lat, a z „Pogorią” związany jest od dwóch. Uczestniczył wielokrotnie w pracach remontowych na tym żaglowcu podczas postojów.

Jakub Maciąg – bosman. Żegluje od ćwierć wieku, a na „Pogorii” od 1999 roku. Pływał najpierw jako załogant, następnie oficer i pomocnik bosmana.

Sylwester Małachowski – kucharz. Od 2012 roku pływa na żaglowcach, początkowo na „Zawiszy Czarnym”, następnie na „Pogorii”, na której był też bosmanem i starszym oficerem. Ma patent kapitana jachtowego.

Katarzyna Więcław – kucharka, na żaglowcach pływa od 2008 roku – najpierw na „Fryderyku Chopinie”, a następnie na „Zawiszy Czarnym”. Ma patent jachtowego sternika morskiego.

Oficerowie

Piotr Bazelak – na „Pogorii” pływa od dziewięciu lat, a jako oficer od trzech. Zaprawiony regatowiec ścigający się m.in. w klasie Micro i w Pucharze Polski Jachtów Kabinowych.

Patrycja Biegun – instruktorka snowboardu i nauczycielka żeglowania. Od kilku lat oficer na „Pogorii”.

Magdalena Dudek – pływa na „Pogorii” od około sześciu lat i ma na koncie już 50 rejsów, w większości jako oficer.

Magdalena Dudek. Fot. arch. Magdaleny Dudek
Magdalena Dudek.
Fot. arch. Magdaleny Dudek

Wirginia Fajfer – od sześciu lat żegluje na „Pogorii” i ma na koncie ponad 20 rejsów.

Roman Krakowiak – żegluje od trzydziestu lat. Przede wszystkim na jachcie, ale ostatnie dwa lata w rejsach na „Pogorii” – najpierw jako załogant, a potem oficer wachtowy.

Katarzyna Kugacz – kapitan jachtowa, która od zeszłego roku pływa na jako oficer na „Pogorii”. Z żaglowcem związana jest od trzech lat.

Sławomir Marcinkowski – od trzydziestu lat związany z „Pogorią”. Ma na koncie ponad 150 rejsów.

Joanna Pajkowska – jedna z najlepszych polskich żeglarek i wybitna samotniczka, która opłynęła świat w rejsie solo non stop. Oprócz pływania w pojedynkę żegluje również na „Pogorii”.

Partnerzy i przyjaciele

Adam Łobodziński – doświadczony żeglarz i okrętowiec. Prowadził nadzór i doradztwo techniczne nad remontem „Pogorii”.

Elektro-Plus – firma serwisowa działająca w branży morskiej. Podczas pracy na żaglowcu dokonała m.in. przeglądu urządzeń elektrycznych.

VASCO – firma świadcząca usługi w zakresie m.in. montażu i napraw okrętowych silników głównych. Na „Pogorii” wykonała m.in. remont kapitalny silnika głównego.

Rooto System – producent chemii jachtowej. Współpracował przy remoncie i bieżącej eksploatacji „Pogorii”.

Marina Yacht Park – Polski Holding Nieruchomości – gościnny port, w którym „Pogoria” cumuje podczas pobytu w Gdyni.

Autor Jędrzej Szerle
Zdjęcie: Patrycja Biegun
Źródło https://zeglarski.info/