W dniach 8-15 marca 2025 roku laureaci konkursu „Pomorskie Żagle Talentów” mieli okazję przeżyć 7 dni na pokładzie żaglowca STS Pogoria.

W rejs wyruszyło 36 uczniów z województwa pomorskiego, wyróżnionych za swoje osiągnięcia artystyczne w ramach programu „Zdolni z Pomorza”. Ta inicjatywa, realizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, miała na celu nagrodzenie i zmotywowanie młodych talentów do dalszego rozwoju.

Rejs rozpoczął się w Nicei i zakończył w Genui, a uczestnicy zmierzyli się nie tylko z wyzwaniami żeglarstwa, ale także z kapryśną pogodą. Już na początku warunki atmosferyczne wymusiły zmianę planów. Sztorm opóźnił wyjście z Nicei, a pierwszym przystankiem było Saint-Tropez, gdzie jednostka stanęła na kotwicy. Kolejnym portem było Calvi na Korsyce, gdzie burza z piorunami towarzyszyła załodze zaraz po wyjściu z portu. Najmocniejsze wiatry (4-5B) pozwoliły płynąć pod pełnymi żaglami rejowymi w kierunku Genui.

Kapitan Wojciech Wilk, dowodzący STS Pogoria podczas rejsu, podsumował wyprawę w następujących słowach:

„To był niezwykle wymagający rejs, zarówno pod względem żeglarskim, jak i pogodowym. Rzadko zdarza się sytuacja, w której ilość wody spadającej z nieba dorównuje tej pod kilem. Pomimo trudnych warunków atmosferycznych, załoga wykazała się determinacją i ogromnym zaangażowaniem w prace pokładowe. Chociaż nie zawsze mogłem pozwolić na wejście na reje ze względu na bezpieczeństwo, to udało nam się zrealizować plan rejsu. Właśnie takie załogi sprawiają, że ten statek pływa i ma się dobrze. Gratuluję wszystkim uczestnikom i zapraszam ponownie na pokład.”

Pomimo trudnych warunków pogodowych, młodzież z Pomorza zdobyła cenne doświadczenie, nie tylko żeglarskie, ale i życiowe. O wrażeniach z rejsu opowiedzieli opiekunowie oraz uczestnicy:

„To już drugi rejs, na którym pełnię funkcję opiekuna i po raz kolejny spotkałem fantastycznych młodych ludzi pełnych pasji, chęci do nauki i rozwoju. W ciągu siedmiu dni budowaliśmy zespół, dbaliśmy o dobrą komunikację, a mimo wielu wyzwań i ciężkiej pracy udało nam się szczęśliwie dopłynąć do celu.”

Paweł Pytka – Dyrektor Zespołu Kształcenia i Wychowania w Brodnicy Górnej

Drugi opiekun dodał:

„Pogoda bywała trudna, ale to kształtuje charakter. Zobaczyliśmy cudowne miejsca, odwiedziliśmy piękne porty, a młodzież wykazała się ogromną pracowitością. To była wspaniała wyprawa, polecam wszystkim, Ahoj!”

Artur Bojkowski – Nauczyciel Wychowania Fizycznego SP9 w Słupsku

Jeden z uczestników, Michał, uczeń Technikum Budowy Okrętów w Gdyni, tak opisał swoje przeżycia:

„Na żaglowcu nauczyłem się wszystkiego, bo byłem tzw. „świeżakiem”. Od wiązania lin po ustawianie żagli. Poznałem mnóstwo wspaniałych ludzi, atmosfera była niesamowita, a cała załoga pomocna i życzliwa.”

Podsumowując, rejs „Pomorskie Żagle Talentów” był nie tylko przygodą, ale także lekcją wytrwałości i współpracy. Mimo wyzwań pogodowych, uczestnicy udowodnili, że pasja do żeglarstwa może pokonać każdą przeszkodę, a wiatry Morza Liguryjskiego na pewno na długo zostaną w ich pamięci.

Zachęcamy wszystkich młodych pasjonatów do śledzenia informacji o kolejnych edycjach konkursu „Pomorskie Żagle Talentów” – to z pewnością nie ostatnia wspólna morska przygoda!