Za kilka dni rozpocznie się nowy etap w historii „Pogorii”. 27 grudnia nastąpi przekazanie techniczne legendarnego żaglowca nowemu armatorowi – Pomorskiemu Związkowi Żeglarskiemu.

30 października 2021 r. Zarząd Polskiego Związku Żeglarskiego zatwierdził wyniki konkursu na prowadzenie Biura Armatorskiego „Pogorii” i dokonał wyboru Pomorskiego Związku Żeglarskiego z siedzibą w Gdyni jako podmiotu do prowadzenia Biura Armatorskiego. Od tego czasu trwały prace nad przejęciem żaglowca z rąk dotychczasowego armatora. Za kilka dni ten etap oficjalnie się zakończy.

– Posiadamy już wpis do rejestru armatorów Izby Morskiej, dzięki czemu w poniedziałek 27 grudnia staniemy się oficjalnie jej armatorem – mówi Jarosław Kukliński, skarbnik Pomorskiego Związku Żeglarskiego, który z ramienia Zarządu PoZŻ zajmuje się procesem przejmowania „Pogorii”. – Stworzyliśmy też Biuro Armatorskie, które już funkcjonuje.

Dyrektorem Biura Armatorskiego został Andrzej Szklarski – doświadczony kapitan jachtowy i instruktor żeglarstwa oraz kierownik Ośrodka Żeglarstwa i Sportów Wodnych Uniwersytetu Morskiego. Będzie on odpowiedzialny za eksploatację jednostki. Organizacją rejsów zajmie się Anna Kocur, która robiła to dotychczas. Za sterem „Pogorii” staną zaś dwaj doświadczeni kapitanowie, od lat pływający na tym żaglowcu – Andrzej Witowski oraz Tomasz Orlean.

Obecnie Pomorski Związek Żeglarski dąży do tego, żeby „Pogoria” jak najszybciej wróciła do pływania w rejsach. Prawdopodobnie jeszcze w pierwszym kwartale 2022 roku żaglowiec wyruszy na Morze Śródziemne. Wcześniej czeka ją jednak przegląd międzyklasowy, wymalowanie powierzchni dennych kadłuba, serwis silnika i agregatów oraz naprawa żagli.

– Biuro Armatorskie kończy obecnie prace nad grafikiem rejsów na 2022 i 2023 rok – dodaje Kukliński. – Niedługo będziemy mogli go udostępnić wszystkim zainteresowanym i zaprosić na pokład „Pogorii”.

Postanowienie Izby Morskiej w Gdyni w sprawie zmiany armatora

Tekst: Jędrzej Szerle
Źródło artykułu żeglarskie.info
Zdjęcie: Tadeusz Lademann