36 młodych laureatów konkursu filmowego „Po Morskie Żagle Wiedzy” wzięło udział w tygodniowym, zakończonym w sobotę 22 kwietnia, rejsie na żaglowcu STS „Pogoria”. Była to okazja do nauki obsługi żagli, nawigacji, meteorologii i sterowania jednostką oraz poznania kultury Włoch.

Uczestnicy konkursu filmowego „Po Morskie Żagle Wiedzy”, organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego w ramach projektu Pomorskie Żagle Wiedzy – wsparcie regionalne, mieli za zadanie przygotować krótki film prezentujący morskie i żeglarskie walory województwa pomorskiego.

Nagrodą dla 36 autorów najlepszych prac był rejs na STS „Pogorii”, żaglowcu, który od wielu lat pełni rolę szkoleniowej jednostki dla młodzieży z całego świata. Laureaci – uczniowie szkół ponadpodstawowych i studenci – reprezentowali miejscowości z całego Pomorza, m.in. Łebę, Słupsk, Ustkę, Gdynię i Gdańsk.

14 kwietnia rozpoczęli oni wielką, niekiedy pierwszą w życiu, żeglarską przygodę. Tego dnia w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego odbyło się oficjalne pożegnanie uczestników rejsu, w którym udział wzięli laureaci i czterech opiekunów. Spotkanie poprowadził Adam Krawiec, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu UMWP, a uczestniczyli w nim również Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego, który jest armatorem jednostki oraz Józef Sarnowski, wicemarszałek województwa pomorskiego. Podczas uroczystości opiekunowie otrzymali flagę województwa pomorskiego.

– Wypłyniecie z rodzinnego miasta Krzysztofa Kolumba, wielkiego żeglarza – mówił do laureatów Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego. – Niech ten rejs będzie dla was nie tylko wspaniałą przygodą, ale i realizacją morskiej pasji, a może inspiracją dla wyboru przyszłej kariery zawodowej.

Rejs rozpoczął się 15 kwietnia w Genui, gdzie załoga STS „Pogoria” przywitała gości. Zaraz po wejściu na pokład uczestnicy przeszli pierwsze szkolenie, by już 16 kwietnia wyruszyć w stronę La Spezia. Podczas rejsu młoda załoga brała udział w wielu zajęciach, które prowadzili doświadczeni członkowie załogi. Laureaci konkursu uczyli się obsługi żagli, nawigacji, meteorologii czy sterowania jednostką. Zwiedzili także takie miejsca jak Portovenere, Korsyka i Elba, w których mieli okazję poznać lokalną kulturę oraz zwyczaje.

22 kwietnia rejs zakończył się we włoskim porcie Loano.

Zapraszamy do obejrzenia całej galerii z rejsu> Kliknij tutaj

źródło https://zeglarski.info/

Autor tekstu Julia Groth