Adam Jesner twórca Bractwa Żeglarskiej Szekli

4 maja zmarł w Warszawie Adam Jasser. Na wieczną wachtę odeszła jedna z legend polskiego żeglarstwa.

Adam Jasser miał 87 lat. Urodził się we Lwowie, ale całe życie związał z Warszawą, gdzie też zbierał pierwsze doświadczenia żeglarskie, których uwieńczeniem był stopień jachtowego kapitana żeglugi wielkiej i dowodzenie polskimi żaglowcami m. in. STS „Pogoria”.

Adam Jesner twórca Bractwa Żeglarskiej Szekli Fot. Tadeusz Lademann

Zasłynął jednak przede wszystkim jako popularyzator spraw morskich i żeglarskich. Na początku lat siedemdziesiątych założył legendarne już Bractwo Żelaznej Szekli, które zajęło się wychowaniem morskim młodzieży.

Bractwo związało się z Telewizją Polską. Jej tubą stał się słynny program Bohdana Sienkiewicza Latający Holender. Dzięki temu zyskało ono rozgłos i niezwykłą popularność. Wkrótce na jego potrzeby zbudowano żaglowiec STS „Pogoria”.

Przez dwadzieścia lat działalności przez Bractwo przewinęły się tysiące młodych ludzi, spośród których wielu związało potem swoje życie z morzem.

Adam Jasser był również aktywnym działaczem międzynarodowego sail trainingu oraz rzecznikiem udziału Polski w zlotach wielkich żaglowców.

Współpracował również wielokrotnie z Pomorskim Związkiem Żeglarskim. W 2013 r. wspólnie z nim zorganizował 40-lecie powstania Bractwa Żelaznej Szekli w Jastarni a w 2017 r. 50-lecie Latającego Holendra.

Zarząd, pracownicy oraz współpracownicy Pomorskiego Związku Żeglarskiego oraz redakcja portalu zeglarski.info składają Rodzinie Zmarłego wyrazy współczucia.

Źródło https://zeglarski.info/

Autor Tomasz Falba