Tym razem na morską przygodę wyruszyło 38 uczennic i uczniów, którzy postanowili spróbować swoich sił w żeglarskim fachu. 29 września 2023r. wyjechaliśmy z Jeleniej Góry, aby kolejnego dnia stawić się na pokładzie Pogorii. Genua przyjęła nas bardzo ciepłą, wręcz letnią pogodą, która sprzyjała prowadzeniu obowiązkowych szkoleń i ćwiczeń.

Jakie przygody spotkały młodzież w trakcie rejsu?

W niedzielę 1 października, ruszyliśmy na południe, na otwarte wody Morza Liguryjskiego, obierając kurs na korsykański port Calvi. Większość młodzieży, nie doświadczyła wcześniej tak długiego czasu spędzonego na morzu i w takiej odległości od brzegu. Calvi przywitało nas słońcem i krystalicznie czystą wodą. Tu młodzi marynarze mogli zejść na ląd, odpocząć i pozwiedzać kręte zaułki historycznej części miasteczka. Do tej pory płynęliśmy na silniku, ale pogoda zmieniła się nieco i powiał sprzyjający wiatr, który na żaglach pokierował nas ku wschodnim wybrzeżom Włoch. Dopiero teraz, młodzi adepci sztuki żeglarskiej mogli wykazać się i wejść na reje. Stawianie żagli, brasowanie rei, nawigacja i prace pokładowe zaabsorbowały nas w całości. Zajęci pracą nawet nie zauważyliśmy, kiedy wpłynęliśmy do zatoki okalającej włoskie Porto Venere. Po nocy spędzonej na pokładzie, ranek przywitał nas pięknym słońcem. Sklarowaliśmy statek i przy pomocy pontonów, dostaliśmy się na brzeg, by skorzystać z uroków kameralnej miejscowości i docenić przepiękne widoki. Późnym popołudniem, pełni wrażeń, wyruszyliśmy w ostatni etap rejsu do włoskiej Imperii, gdzie zakończyliśmy i podsumowaliśmy tegoroczną przygodę na pokładzie STS Pogorii.

Czy ta edycja była podobna do poprzednich?

Każdy, kolejny rejs Pogorią, to nowe wyzwanie i nieco inny scenariusz. Zawsze jednak możemy liczyć na opiekę profesjonalnej załogi żaglowca, tym razem pod dowództwem kapitana Wojciecha Wilka. Oficerowie wacht i załoga stała z zaangażowaniem i cierpliwością przekazywała naszej młodzieży tajniki żeglarstwa, uczyła odpowiedzialności, pracy w grupie, szacunku do bandery i tradycji morskich. To najlepsza szkoła życia, gdzie w ciągu kilku chwil można zobaczyć efekt swojej pracy lub popełnionych błędów. To także lekcja pokory, odkrywania własnych słabości i walka z przeciwnościami, która finalnie przynosi wielką satysfakcję, gdy osiągnie się nawet mały sukces.

Bardzo dziękujemy Biuru Armatorskiemu za formalne i organizacyjne przygotowanie rejsu. Kapitanowi Wojciechowi Wilkowi i załodze statku za serdeczne i ciepłe przyjęcie na pokładzie STS Pogorii, za czas poświęcony na naszą edukację oraz pełen wrażeń rejs. Szczególne podziękowania należą się także kierowcom, którzy komfortowo, a przede wszystkim bezpiecznie przewieźli nas przez Europę ku przygodzie.

Szykujemy się już mentalnie na kolejny rejs! Ahoj!

Organizator rejsu Grzegorz Lustyk

Zapraszamy do obejrzenia galerii z rejsu fot. Grzegorz Lustyk Kliknij tutaj>