• 16 stycznia 2022
  • by Katarzyna Orłowicz
  • 0

Danuta Długołęcka Matką Chrzestną Żaglowca STS „Pogoria”

Danuta Długołęcka, urodzona w Krakowie w 1940 roku, a obecnie mieszkająca w Dąbrowie Górniczej, od 43 lat jest dumną matką chrzestną słynnego żaglowca STS „Pogoria”.

Wybór Danuty Długołęckiej na matkę chrzestną „Pogorii” nie był przypadkowy. Pracując jako starszy technolog w Hucie Katowice, zdobyła uznanie dzięki swojej wiedzy i zaangażowaniu. To właśnie dzięki rekomendacji ówczesnego dyrektora Huty, Zbigniewa Szałajdy, Długołęcka została wybrana do tej zaszczytnej roli.

Uroczysty chrzest „Pogorii” odbył się 1 czerwca 1980 roku w Gdańsku. Pani Danuta wspomina ten dzień jako pełen emocji i niespodzianek, zwłaszcza że nie miała wcześniejszego doświadczenia z morzem. Ceremonia odbyła się w obecności wielu oficjeli, w tym dyrektora Stoczni Gdańskiej, Klemensa Gniecha, oraz prezesa Bractwa Żelaznej Szekli, Macieja Szczepańskiego.

Pomimo upływu lat, Danuta Długołęcka nadal interesuje się losem „Pogorii” i wciąż przechowuje pamiątki z dnia chrztu żaglowca.

Matka Chrzestna STS Pogorii pozostaje inspiracją dla wielu, pokazując, że przypadek może przynieść nieoczekiwane, ale piękne i ważne doświadczenia w życiu.