Bezcenne dokumenty dotyczące początków „Pogorii” trafiły do archiwum Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Przekazała je wdowa po legendarnym Latającym Holendrze – dziennikarzu Bohdanie Sienkiewiczu.
Bohdan Sienkiewicz pracował przez lata w TVP, gdzie realizował program „Latający Holender” (stąd jego przydomek) – najpopularniejszą morską audycję w historii polskiej telewizji. To waśnie ten program stał się tubą Bractwa Żelaznej Szekli, organizacji zajmującej się wychowaniem morskim młodzieży, prowadzonej przez kpt. Adama Jassera, na którego potrzeby zbudowano z kolei żaglowiec „Pogoria”.
Dziennikarz zmarł w lipcu br. Teraz wdowa po nim – p. Iwona Sienkiewicz – zdecydowała się przekazać jego archiwum PoZŻ-towi.
– Uznałam, że to najlepsze miejsce, w którym powinno się znaleźć – mówi p. Iwona. – Jestem pewna, że Bohdan nie miałby nic przeciwko temu. Zwłaszcza, że przez ostatnie lata był z PoZŻ-etem mocno związany.
Archiwum Sienkiewicza zmieściło się w sześciu, starannie przygotowanych przez p. Iwonę, pudłach. Składa się na nie m.in. kilkaset bezcennych dokumentów. Wśród nich m.in. scenariusze programów przygotowywanych niegdyś przez dziennikarza, takich jak np. „Latający Holender”, „Dookoła świata”, „Popołudnie podróży i przygody” czy „Z różą wiatrów w herbie”. Gromadziły one wielomilionową publiczność. Wielu ludzi od nich właśnie zaczynało swoją przygodę z morzem.
To jednak nie wszystko. W przekazanym PoZŻ-towi archiwum znalazły się również dokumenty z działalności Bractwa Żelaznej Szekli, jej emblematy i odznaki. Ba! Są nawet oryginalne pieczątki organizacji. Jest też lista i kartoteka załogi „Latającego Holendra” (widzów zgłaszających się do programu) licząca – bagatela! – ponad 2 tys. nazwisk.
– Jesteśmy niezmiernie wdzięczni p. Iwonie Sienkiewicz, że właśnie nas obdarzyła zaufaniem, przekazując pamiątki po mężu – mówi Bogusław Witkowski, prezes PoZŻ. – Tej pięknej historii nie chcemy zatrzymywać tyko dla siebie. Postaramy się jak najszybciej udostępnić archiwum Bohdana Sienkiewicza wszystkim zainteresowanym w ramach naszego wirtualnego Muzeum Żeglarstwa Pomorskiego.
Tekst: Tomasz Falba
Źródło artykułu żeglarskie.info